Tegu oli 25.detsembri lõunaga. Jõulud said just peetud ning postkasti maandus suusaorienteerumise koondise esindaja Kuno Rooba saadetud email. Pealtnäha süütu kiri sisaldas endas õhtuse Teamsi koosoleku kutset SO koondise jaanuari kuu tegevuste kohta. Kuna mul õhtu oli vaba, siis mõtlesin, et davai, kuulan ka millega suusaorienteerujad tegelevad. Siinkohal tasub ära mainida, et tõsiselt Eesti MM-il osalemise peale ei olnud ma varem kordagi mõelnud. Teadsin, et see toimub ja igaks juhuks ei olnud Käärikul käinud, kuid varem ei olnud ma kordagi tõsiselt võtnud sinna minekut.

Ühinesin Teamsi kõnesse ja jäin mõttesse. Suusaorienteerumine on ikka üks paganama äge ala ja praegu on ka lund, et seda teha. Lisaks on ka suured MM võistlused toodud meile koju kätte. Vaikselt hakkasin mõtlema, et kui teha plaane veidi ümber(alates novembrist käis juba ettevalmistus suvise hooaja nimel), siis võib olla isegi võimalik Eesti MM-il osaleda. Lõpliku otsuse, vähemalt proovida MM-ile pääseda, tegin ma 4 päeva hiljem Pannjärvel, suusa-o koondise treeningul.

Pannjärve treeningud. Vasakul sprint ja paremal paarisorienteerumine, kus ühel on ainult paarisetapid ja teisel paaritud. Tegin paarisorienteerumist Rimmo Rõõmuga ning see oli puhas kannatamine tal järel püsida.
Näod rõõmul, et saab taaskord üksteise vastu suusa-o’s võistleda. Pilt Eesti viimaste aastate parima meesjuunioriga: Sander Pritsik

Algas missioon, saada heasse(rahuldavasse) suusavormi ühe kuuga. Suusaerialalist ettevalmistust olin ma eelmise aasta jooksul teinud minimaalselt ning Pannjärve treeningult oli näha, et oskused(eriti suusavorm) olid väga roostes.

Järgnev jaanuari esimene nädal oli tõsine trenninädal. Kõigepealt 3 päeva Kõrvemaal jooksu-o koondisega laagris ning nädala teises pooles Lasilas suusa-o koondisega 3 päeva laagris. Vaikselt hakkas juba suusavorm paranema. Suutsin Lasila treeningvõistlustel sõita mitmeid lõike rajast liidritega võrdselt(või isegi kiiremini), aga lõpuks pikematel teeetappidel tehti vahed siiski sisse. Hammas oli aetud verele.

Kõrvemaa teevalikute trenn. Talvistes oludes tasus ring ära. Suvel oleks tõenäoliselt Reigo valik ikkagi kiirem.
Lasila proloog. Võrk on korralik
Lasila tavarajatrenn ühisstardist. Lõpus olin ikka päris läbi

Edasi paar päeva puhkust ning uus nädalalõpu koondiselaager, seekord Värskas. Taaskord kolm treeningvõistlust. Sprint + jälitus laupäeval ja lühirada pühapäeval. Kuna lund liiga palju ei olnud ja tundsin end juba enesekindlamalt, siis otsustasin, et teen ka lõikeid. Enamus lõigetega ma ka võitsin(mõnega veidi kaotasin). Näiteks lühiraja poolepeal sai mind kätte Mattis Jaama, kes liikus minust kiiremini. Kuid kuna ma tegin mitmeid lõikeid, siis sõitsime raja teise poole praktiliselt samas tempos.

Lühirada minu GPS-joonega. 14-15 lõikega sain Mattisest mööda, kes oli vahepeal 25s vahe sisse sõitnud. 2x tegin raja peal ka vea, kus hakkasin valesse punkti end lugema(sarnase vea teeb ka Ilmar Udam EMV tavarajal). Puhas rumalus

Edasi oli 2 nädalat “puhkust” enne järgmist suusa-o starti – Koondise katsevõistlused Pariisis. Vahepealsel ajal sai tehtud palju suuska ning suusavorm vaikselt hakkas paranema. Lisaks üle mitme aasta ka päris suusatamise võistlustart – Lemexi suusatalv Lähte etapp. Kuna mul ei ole sulailma võistlussuuski, siis kaotasin üsna palju, aga pingutus oli hea.

Lemex Suusatalv II etapi tulemused.

Järgmiseks Koondise Katsevõistlused, mis algasid üle kivide ja kändude. Esimene distants – Sprint läks täitsa aiataha juba esimeses punktis. Lõikasin läbi metsa valesti ja kaotasin juba esimesse puntki 2minutit. Edasi sai Kevin mu 2 minutiga kätte. Tegin ühe halva lõike veel ning Kevin oligi läinud. Lõpp läks ka rabedalt ning tulemustes olin täitsa mudaliigas.

Lõiked 1. ja 4. punkti olid väga halvad ja kaotasin aega. Muu oli isegi enam-vähem
Lühiraja tulemused

Järgmisel päeval oli ühisstardist tavarada. Kolm erinevat ringi, et hajutada rahvast ära ja vältida liiga suurte gruppide tekkimisi. Sattusime esimesel ringil sõitma koos Ilmari ja Chrisiga. Üsna hea punt. Vaheldumisi veame ja vaheldumisi loeme kaarti. Tulimegi esimeselt ringilt koos liidritena. Ilmar hea mäger vahetas meie tuules sõites omale uue kaardi juba varem peale ning sai kohe uuele ringile edasi sõita. Mina ja Chris jäime kaarti vahetama. Mul läks veel eriti kaua ning jäin ka Chrisist maha. Teine ring läkski suuresti selles taktis, et Chris kätte saada. Seda ma ka suutsin, kuna Chris võttis ühe vale teevaliku, millega ma sain temast mööda. Edasi läks nagu ludinal. Viimasel ringil sai Kevin mu kätte ja kuigi ma proovisin teda mitte mööda lasta, siis lõpuks ta ikkagi sai ette. Lõppkokkuvõttes hea sõit ja hea sooritus.

Siin olen veel Chrisist ees, kuid erinevalt Chrisist ei ole ma veel suutnud omale uue ringi kaarti peale panna.
Tavaraja tulemused hajutuste kaupa. Lõppkoht seega mul 7-s

Esimesed katsevõistlused just soovitud tulemusi ei toonud ning MM-ile pääs ei olnud veel kindel. Jäänud olid veel, vaid nädal hiljem(6-7.veebruar) toimuvad Eesti Meistrivõistlused. Peale neid pannakse koondis lukku.

EMV lühirada

Tunne on hea, ilm on -15 kraadi. Täpselt minu OneWay suusa ilm. Enne starti on veits aega ja saab sõpradega muljetada enne soojenduse alustamist. Soojendust saab teha väikese 250m ringi peal. Pole kõige hullem. Kahjuks soojenduselt tagasi tulles üle valli sõites murdsin suusa ära. Jama! Õnneks võistlussuusad on terved. Nüüd starti. Nagu ikka läks veidi kiireks, aga õnneks hiljaks ei jäänud ja jõudsin isegi GPS-i külge panna. Olen ainuke startija oma minutil, mis on üsna tore. Start!

Vaata samaaegselt ka allpool olevat GPS videot(ei tööta Androidiga). Video all paremal kolme punkti peale klõpsides ja pilt pildis režiim valides saab üsna mugavalt vaadata gps-i ja rajakirjeldust samaaegselt. Soovitav on panna video pausile, lugeda etapikirjeldus ära ja siis vaadata seda etappi videost. 

1-2 Kohe kiirelt minema, esimesed punktid lähevad libedalt. Kuigi enne starti mõtlesin, et rajapeal lõikan palju, siis üsna kiirelt saab selgeks, et läbi metsa niisama lõikama ei lähe. Risk on liiga suur.
3-7 Kiirelt nopin punkte, samal ajal hoian orienteerumist kontrolli all. Üsna palju on tuima sõitmist, kuid suudan head tempot hoida.
8-9 Otsustan viimasel hetkel, et kasutan parempoolset “musta” autoteed. Tegu oli ülihea otsusega, sest tee oli jääs ning seega libises seal ülihästi.
9-15 Kontrollitud punktide noppimine, midagi erilist.
15-16 Otsustan valiku paremalt, sest olin seda teed juba varem sõitnud ning samuti tundus seal vähem tõusu. Mattis läks vasakult ja lõpuks olulist ajalist vahet kahe valiku vahel ei olnud.
16-17 Punktist välja ning näen kaardile on kantud “must” siht, mida mööda saaks väikese nurga maha lõigata. Otsustangi lõike kasuks, kuid minu õnnetuseks on teepeal mitmed puud ees ning kaotan neist mööda minekuga 20-30s. Selle vea tagajärjel kadus mu edu Andres Rõõmu ja ühe leeduka ees. Lõpuks kaotan Andresele 6s ja leedukale 13s.
17-F Püüan veel päästa, mis saab, kuid jõud hakkab raugema
Kokkuvõttes annan sõidule hindeks 4. Üldiselt hea sõit, kuid lühirajal maksavad ka väiksed vead ja ajakaod valusalt kätte.

Lühiraja tulemused
Lühiraja GPS

EMV Tavarada

Fortuuna õnn naeratab mulle ning saan viimase stardipositsiooni. See on hea, sest siis on tõenäoliselt juba enamus lõikeid ette tehtud. Ilm on taas külmemat sorti -12. Taaskord ideaalne ilm minu OneWay suuskadele. Need aastaid tagasi saadud suusad (aitäh Kalle Kutsar) sõna otseses mõttes lendavad, kui temperatuur langeb alla -10 kraadi. Soojenduse teen pigem lühemapoolse ja siis ongi minek rajale. Peaaegu jään juba starti hiljaks, aga õnneks on millegi pärast start 2minutit nihkes ehk saab veel veidi vabamalt hingata. Enne eelstarti minekut hakkab veel Lauri Malsroos seletama midagi metalli toomisest. Olen juba mõtetega nii rajal, et ei saa kohe arugi, millest ta räägib. Siis järsku mõistan, et ta räägib medali ära toomisest ning vastan, et see on mu eesmärk.

Vaata samaaegselt ka allpool olevat GPS videot(ei tööta Androidiga). Video all paremal kolme punkti peale klõpsides ja pilt pildis režiim valides saab üsna mugavalt vaadata gps-i ja rajakirjeldust samaaegselt. Soovitav on panna video pausile, lugeda etapikirjeldus ära ja siis vaadata seda etappi videost.  

S-1 Pikk sõit mööda laia uisurada. Suht killer.
1-3 Vaikselt saab rütmi sisse ning vajutan juurde.
3-4 Minu õnneks on keegi teinud juba lõike üle raiesmiku ning võidan sealt megalt aega.
4-5 Tuim sõiduetapp. Punkti võttes toimub midagi veidrat teedega(nagu esimene tee oleks puudu???). Lisaks panen enne punkti veel ühe kaasvõistlejaga kokku ning kaotan mitmeid sekundeid.
6-9 Ei ole midagi erilist. Lihtsalt sõita vaja ja riste õigesti lugeda.
9-10 Valin valiku vasakult, sest siis tekib vastusõit. Loodan näha Vilius Aleliunast, kes startis minust 2minutit varem. Näengi mingit leedukat ja enam-vähem kalkuleerin, et ta on minust 1.5min ees.
10-11 Raiesmikule jõudes sõidab mulle vastu Vilius Aleliunas. Olen temast märkamatult juba möödunud ja seega see leedukas, keda nägin oli juba veel varem startinu. Otsustan juurde panna ja tema ka kätte saada.
11-12 Pooleldi varem juba läbitud etapp, vaikselt loen juba järgmist etappi, aga täpselt veel ära ei otsusta kust minna
12-13 Pikk teevalikuetapp. Näen, et esimese asjana tuleb musta tee peale jõuda ja seda teengi. Etapi lõppu veel ära ei ole lugenud. Teen seda musta tee peal. Must tee on taaskord kiire ning etapi teise poole otsustan sõita võimalikult otse ja seega lõikan 19. punkti juurest nurga maha. Edasine punkti minek on juba lapsemäng.
13-14 üsna lihtne, mitmed kaared on juba otseks lõigatud.
14-15 Otsustan minna vasakult mööda sihti. Loen, et tee keerab täpselt enne punkti vasakule(ei näe, et punktirõnga all on ka tee). Õnneks märkan viimasel hetkel, et tee läheb edasi ka ja kaotan ainult mõned sekundid. Punktis saan kätte leeduka, kes must 10. punktis 1.5min ees oli.
15-16 Vahetan juba laia suusaraja peal uue kaardi peale, sest 16 punkt on uue kaardi start ja seega oskab orienteeruda sinna. Kahjuks, aga unustan teeriste lugeda ja ühel hetkel mõtlen, et kust ma nüüd punkti keerama pidingi. Siin tuleb taas kasuks viimase startija eelis. Sõidan sinna kuhu lähevad suusajäljed ning jõuangi punkti. Kõhkleva liikumise peale mõned sekundid muidugi kadusid, kuid viga suutsin õnneks vältida.
16-18 Elluviimise küsimus. Korduvalt neid teid juba täna ja eile sõitnud ning küllaltki palju saab mälu järgi minna.
18-19 Hakkab raskeks minema
19-20 Viimasel hetkel otsustan paremalt mineku kasuks. Tegelikult vasakult nagu Mattis läks oleks olnud mõistlikum. See oli ka mu esialgne plaan, aga tegin väsimuse foonil emotsiooniotsuse. Õnneks liiga palju ei kaota.
20-21 Andres sõidab mulle vastu ja ergutab. Leian veel lisajõudu
21-22 Lähen paremalt(otse) valikut mööda. Hüpotees on, et punktiir etapi keskel liiga hull ei ole.
22-F Lõpuspurt, pigistan veel viimast.

Finišis on tunne hea. Ideaalne sõit. Väga vähestest kohtades oleks suutnud sekundeid võita. Minu õnneks olid ka mu teevalikud keskmisest paremad. Tasuks 4. koht. Päriseestlaste hulgas kolmas. Peaaegu täitsin Malsroosile enne starti antud lubadust, et medal ära tuua. Veidi jäi veel puudu. Muidugi Gionile, Mattisele ja Kevinile ei ole häbi kaotada. Nad on ikkagi professionaalid. Mina suvetegijana otsustasin suusa-o’d tegema hakata alles veidi üle kuu tagasi.

Tavaraja tulemused
Tavaraja GPS
Peale tavaraja finišit vaatamas tagasi oma sooritusele ning mõtlemas, et kas kuskilt oleks veel paremini saanud.

Peale eesti meistrivõistluseid pandi kokku Kääriku MM-ile minev koondis. Õnneks olin mina ka nimekirjas ja seega suutsin täita oma eesmärgi, et jõuda MM-ile. Juhhuuu! Järgmiseks tuleb see nädal Põlva MV, mis on nii minule, kui ka teistele koondislastele viimaseks stardiks enne MM-i. Ning siis tuleb hoida tervist, et 22. veebruaril tervena ja koroonavabalt Käärikule mulli minna.

MM-i ametlik koduleht on https://wsoc2021.peko.ee
Ja programm:

MM-i programm

Igast võistlusdistantsist teeb sport.postimees.ee ka otseülekande(kommenteerivad Andreas Kraas ja Margus Hallik) ja lisaks on võimalik eelregistreerides ka tasuta Käärikule võistlust vaatama tulla. Kohti on vaid 60!
Seega nautige veel talve ning head kaasaelamist!


Kui sulle meeldis see postitus, siis kaalu väikese toetuse jätmist, millega saan katta võistluste ja treeningutega seotud kulusid.

LHV-st, Swedbankist ja mujalt toetades tuleb pangavorm ise täita
Saaja: Kaarel Vesilind
Konto: EE531010010544813018 (SEB)

Categories: Määratlemata

0 Comments

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga